Диабетна невропатия
Диабетната невропатия е вид увреждане на нерви, което се получава вследствие на диабет. Високите нива на кръвна захар могат да увредят нервните влакна на организма, като диабетната невропатия най-често засяга нервите на краката и стъпалата (диабетно стъпало).
В зависимост от засегнатите нерви, симптомите на диабетна невропатия могат да варират от болка и изтръпване в крайниците до проблеми с храносмилателната система, уринарния тракт, кръвоносните съдове и сърцето. При някои хора, тези симптоми са леки, за други – диабетната невропатия може да е болезнена, инвалидизираща и дори фатална.
Диабетната невропатия е сериозно усложнение на диабета. Превенцията на невропатия или забавянето на нейния прогрес се случва чрез контрол на кръвната захар и здравословен начин на живот.
Видове диабетна невропатия
Различават се четири вида диабетна невропатия, като симптомите варират, в зависимост от вида и това, кои нерви са засегнати:
- Периферна невропатия – Най-честата форма на диабетна невропатия. Краката и стъпалата са засегнати най-много, следвани от ръцете. Симптомите на периферна невропатия са – намалено чувство за болка или температура, боцкащо и парещо чувство, остра болка и крампи, слабост в мускулите, загуба на рефлекс, загуба на баланс и ориентация, сериозни проблеми със стъпалата, като язви, инфекции, деформации и други.
- Автономна невропатия – Автономната нервна система контролира сърцето, мозъкът, пикочния мехур, белите дробове, стомаха, червата, репродуктивните органи и очите. Диабетът може да засегне нервите във всеки един от тези органи, като причинява – чести уринарни инфекции, констипация (запек) или диария, бавно изпразване на стомаха (гастропареза), еректилна дисфункция при мъжете, сухота във влагалището при жените, прекомерно потене, проблеми с регулацията на телесната температура, проблеми с очите, учестен сърдечен ритъм и други.
- Диабетна амиотрофия – Засяга нервите в бедрата, ханша и краката. По често се проявява при болни с диабет тип 2. Симптомите са обичайно в едната страна на тялото и включват – внезапна, силна болка в ханша или краката, отслабване или атрофия на мускулите, трудно изправяне от седнало положение, намаляване на тегло и други.
- Мононевропатия – Мононевропатията води до увреждане на специфичен нерв. Този нерв може да бъде на лицето, тялото или краката. Освен силна болка, мононевропатията рядко води до продължителни проблеми. Симптомите включват – трудно фокусиране на зрението, парализа на едната страна на лицето, болка в долната част на гърба, болки в бедрото, гърдите или корема, и други.
Причини за диабетната невропатия
Продължителното излагане на висока кръвна захар може да увреди деликатните нервни влакна, причинявайки диабетна невропатия. Защо това се случва не е още съвсем ясно.
Високата кръвна захар пречи на нервите да си предават сигнали. Тя също е причина за отслабване на стените на малките кръвоносни съдове, които доставят кислород на нервите.
Други фактори – Възпаление на нервите, генетични фактори, алкохол и тютюнопушене.
Рискови фактори
Всеки страдащ от диабет, може да развие невропатия, но някои фактори могат да улеснят процеса :
- Лош контрол на кръвната захар – Това е най-големият рисков фактор за всяко усложнение при диабет, включително и увреждането на нервите.
- Продължителността на заболяването – Рискът от развитие на диабетна невропатия се увеличава заедно с увеличението на време, през което страдате от диабет.
- Увреждане на бъбреците – Диабетът може да причини увреждане на бъбреците, което да доведе до увеличение на токсините в кръвта, а то от своя страна до увреждане на нервите.
- Наднормено тегло
- Тютюнопушене – Тютюнопушенето стеснява и втвърдява артериите, намалявайки кръвопотока към краката и стъпалата.