fbpx

Хранене при диария за деца и възрастни част I

В следващите редове ще ви разкажем основни принципи на храненето, които трябва да се спазват при хора с диария.

Почти няма човек, който поне веднъж през живота си да не се е сблъсквал с това неприятно чувство – диарията, но нека първо да дадем точно определение за нея:

Диарията е патологичен процес, характеризиращ се с изхвърлянето на изпражнения с увеличено водно съдържание. Обикновено е многократно през деня – повече от три пъти.

Опасно усложнение на диарията е обезводняването. Паралелно със загубата на течности се губят и електролити. Резултатът е нарушение на алкално-киселинното съотношение в организма. При диария често се случва изпражненията да са с променен цвят и миризма. Обикновено това се случва при наличие на болестотворни бактерии и вируси. Не е рядкост диарията да се придружава от повръщане и/или висока температура. Наличието на температура е още един симптом, който предполага, че причина за състоянието е вирус или бактерия.

Тежката загуба на течности може да доведе до хлътване на очите, намалена еластичност на кожата, изостряне чертите на лицето, изсъхване на езика (става обложен и бял) и устните, може да се появи и ацетонов дъх от устата.

В зависимост от продължителността на диарията тя се определя на остра и хронична. Когато диарията настъпва внезапно и продължителността и е до 2 седмици, тя се определя като остра. В повечето случай е резултат от вирусна инфекция. Когато диарията продължава повече от 2 седмици, говорим за хроничен проблем.

Редица заболявания като холера, салмонелоза, туморни заболявания (доброкачествени и злокачествени), отравяния, стрес и други могат да причинят диария. Не рядко се среща и диария при пътуване.

И така нека да започнем с най-малките – кърмачетата

Както знаем млякото е основната им храна. При тях млякото трябва да се разреди наполовина и може да се прибави или оризова вода или оризова каша. Млякото също може да бъде проблем, тъй като понякога диарията причинява загуба на голяма част от ензима лактаза, което води до временна непоносимост към лактоза. Но това наистина се отнася само за дните на остра диария.

Бебета и деца под 5-годишна възраст с лека до умерена дехидратация трябва да получават допълнителни течности (чайове, вода и др.), За да се предотврати дехидратацията трябва да се приемат електролитни смеси. 

Деца на възраст над 5 години

Деца на възраст над 5 години се подпомагат от силни подсладени чайове и осолени, бистри супи, докато попълват липсващите водни резерви. Противно на твърдението в множество статии кокосовите напитки не се препоръчват в случая. Кърменето, също частично кърмене, укрепва имунната система и предлага защита срещу остра диария. 

И  тук е мястото да развенчаем един мит относно колата

Помага ли колата при диаричен процес?

Според британските здравни експерти, колата повече вреди, отколкото помага. Особено за деца с диария или повръщане това не е правилната напитка, защото съдържа твърде много захар. Вместо това загубата на течности и минерали трябва да се компенсира със специални напитки.

Храни, които са подходящи при диария за деца и възрастни:

  • чай от лайка
    Чаят от лайка винаги е добра идея при раздразнен стомах, той има спазмолитично (отпуска спазмите) и противовъзпалително действие. В случай на диария се препоръчва чай от лайка, както и чай от мента или копър. Важно е да се приемат много течности. Успокояващото действие се дължи преди всичко на етеричните масла. От тези етерични масла обаче само около 30% остават под формата на чай. Специални екстракти от лайка се произвеждат под формата на водно-алкохолни препарати, съдържат много по-висока концентрация на биологично активни вещества.
  • Чай от шипки 
    Едно от натуралните средства със запичащо действие са плодовете на шипката. Най-удачно е да ги ползвате под формата на чай. Той може да се приема многократно през деня, но не трябва да се подслажда! Важно е чаят от шипки да бъде охладен до стайна температура. Подходяща комбинация е чай от шипки и чай от лайка.
    Плодовете на шипката са богати на витамин С, ликопен, каротин, витамини В1 и В2, пектин, витамин К и РР. Определено е, че в 100 гр. зрели плодове има 600 мг витамин С. Семената в плода от шипка са богати на витамин Е. Минералните соли също са с високо съдържание в шипките – калциеви, калиеви, фосфорни, магнезиеви и други. Количеството минерални вещества в шипката е по-голямо в сравнение с много плодове и зеленчуци. Съдържат се и флавоноиди като кверцетин, рутин и кемпферол.
  • Сухари
    Те са задължителен елемент в диетата по време на диария.
  • Банан
    Той съдържа много витамини и микроелементи както и веществото Триптофан, което е прекурсор на серотонина – хормона на щастието. Освен това в банана има много магнезий, калий и витамин В6, които, наред с други ползи помагат да заспите, благодарение на мускулно-релаксиращия си ефект.
  • Морков
    Морковите абсорбират излишната течност в червата и могат да спомогнат за облекчаване на диарията. Също така морковът е основен  източник на витамин А, който е особено полезен за очите. Приемът на витамин А е препоръчителен и при хора, страдащи от сърдечна недостатъчност.
  • Настъргана или пюрирана ябълка
    Ябълките са известни като източник на голямо количество пектин. Суровите ябълки без обработка не са подходящи при диария поради високото съдържание на фибри. Те просто са твърде „груби“ за раздразнената чревна система при това състояние. Удачен вариант е ябълките да бъдат пасирани. Ябълковото пюре е лесно смилаемо и подходящо за вашия стомах и черва. В пюрето сe запазват качествата на захарите, пектина и другите вещества. Хубаво е ябълката да е с обелката.

Ябълковото пюре неутрализира токсините при диария и има противовъзпалителни свойства.

  • Ориз 
    Оризът е източник на белтъчини и аминокиселини. Богат е на витамини от група В (В1, В2 и В3 ниацин), цинк, калций, желязо и селен. Често се практикува при деца да се дава оризова вода. Тя лесно се усвоява и помага на добрите бактерии (и пробиотиците) да се размножават в стомашно-чревния тракт.
  • Картофи 
    Друга храна, която съдържа много калий и в същото време е лесна за усвояване, са картофите. Приготвят се варени в много вода или под формата на пюре. Важно е да се уверете, че картофите нямат зелени петна, защото тези петна съдържат леко токсични съставки, които могат да доведат до повръщане и диария и по този начин да влошат симптомите ви.
  • Овесена каша
    Овесената каша е важна част от диетата по време на диария. Тя е мека и не оказва натиск върху храносмилателната система. Овесената каша може да се приготви и с малко количество мляко (до 1/3 от нужното количество вода). Вкусът може да бъде коригиран с малко сол или захар.
  • Черен чай
    Черният чай е нежна алтернатива за много хора, да получат малко енергия в натоварените и изтощителните дни. Но също така помага срещу диария, тъй като съдържащите се танини в листата на чая имат затягащо и успокояващо действие върху червата. Черният чай се приготвя с много гореща вода (около 90 градуса). Запарва се за пет минути, прецежда се (ако не е на филтърче) и може да се подслади с малко захар или мед. Неподправеният чай е с неприятен вкус в началото, но след няколко чаши се свиква.

 За остра диария помагат следните чайове:

  • чай от Къпини: няколко къпинови листа се оставят в половин литър вряща вода да престоят за около 10 минути
  • Боровинки: Добавете 5 супени лъжици сушени боровинки в половин  литър студена вода, оставете да заври, оставете да ври около 10 минути, след това прецедете, приемайте по една чаша от чая до три пъти на ден.
    По-големите деца  могат да сдъвчат от 3 до 5 сушени боровинки преди всяко хранене.

Избягвайте:

кравето мляко, соковете и безалкохолните напитки (сода, също кола!), тъй като червата са раздразнени. 

За да се компенсират загубените минерали и загубата на течности, трябва да се предприеме рехидратация. Рехидратите са глюкозо-електролитни препарати, които съдържат смес от соли и захар, която се разтваря във вода.

Статията продължава с възможните диети за хора с диария.

Подобни статии

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури коректна функционалност и за да събира анонимни статистики за посещенията с цел подобряване на съдържанието. Продължавайки, вие се съгласявате с нашата Декларация за поверителност Приемам Прочети повече

Декларация за поверителност