Милата седмица започнахме темата за храненето по време на диария. Разказахме ви кога говорим за диария и кои са основните билки и храни. В тази статия ще продължим с диетата при диария. А накрая сме ви подготвили няколко много полезни рецепти 🙂.
При остра диария диетата е много важна част от лечебния процес. Препоръчително е през първите 3-4 дни да се спазва един вид диета. В диетата трябва да влизат леки храни и такива щадящи стомаха и червата.
При продължаваща диария над 3 дни трябва да потърсите лекар.
Тъй като дебелото черво вече е раздразнено трябва внимателно да подберете храната си. Важното е храната да бъде богата на витамини и минерали. Водните, лесно смилаеми зеленчуци са особено важни за стомаха и червата и подпомагат за баланса на течности:
- морков
- тиквички
- тиква
- цвекло
Малко известен е факта, че една супена лъжичка псилиум (фибри от вид живовлек Plantago ovatae) преди първото хранене, подпомага свързването на излишните течности и има затягащо действие. Трябва да се внимава с дозата, защото по-голямата доза действа слабително!
Най-важното в диетата при диария е приемът на достатъчно течности. Разтвори, с високо съдържание на калий, сол и захари се препоръчват, защото тялото може да ги свърже и съхрани абсорбираната течност.
По същия начин чай от лайка, копър и мента осигуряват нежна хидратация на храносмилателната система. Разреден пилешки бульон може положително да подкрепи необходимата диета в случай на диария. Той съдържа много минерали и електролити, от които тялото се нуждае в този период.
Процесът на дехидратация при децата се случва изключително бързо и при тях се търси лекарска помощ още на първия-втория ден.
Има две прости правила, които се следват по време на диария и те са:
- Яжте малко, пийте много!
- Яжте малки порции през целия ден!
Ето още няколко неща, които трябва да имате предвид при избора на храна:
- Готвени или задушени зеленчуци се предпочитат, в сравнение със суровите зеленчуци.
- Избягвайте пикантни подправки като пипер, чили или чесън. Използвайте вместо това пресни билки, както и копър, кимион или анасон.
- Избягвайте мазнините. Може да искате да се насладите на храната си с малко количество масло, но по-скоро трябва да избягвате пържени и панирани храни.
- Избягвайте бобовите растения. Те се усвояват трудно, поради сложната си протеинова структура.
- Избягвайте храни като зеле и лук, защото стомахът се подува от тях.
- Добре сдъвчената храна е наполовина смляна. Ако приготвяте храната си като пюре или супа, можете да помогнете на храносмилането.
Ето и една лесна рецепта за приготвяне на морковена супичка
Необходими продукти:
- 500 г моркови
- 1 литър вода
- 1 щипка сол
- 10 гр куркума
- Измийте морковите и ги нарежете на парчета.
- Сложете ги в подходящ съд.
- Добавете водата и загрейте до състояние на къкрене.
- Ако морковите са лесни за смачкване с вилица, можете да ги пюретирате.
- Подправете супата с щипка сол. Добавете куркумата, тъй като има противовъзпалителен ефект. Трябва да се въздържате от други подправки.
Като цяло, супата трябва да къкри около един час, така че олигозахаридът, съдържащ се в морковите да се разтвори. Можете да приемате супата няколко пъти през деня, за да облекчите дискомфорта си.
Прилагам и рецепта за овесена каша, тъй като е богата на влакнини, протеини и въглехидрати, които дават енергия на организма и му помагат в процеса на възстановяване
Овесена каша
Овесът съдържа много фибри, минерали и витамини В1 и Е. Комбинацията има положителен ефект върху нивото на кръвната захар и имунната система. Дори и при стомашно-чревни оплаквания овесената каша е доказано средство, защото е лесно смилаема.
- 2 с.л. овесени ядки
- 250 мл студена вода
- Сол или 1 ч.л. зеленчуков бульон
Всички съставки се смесват и се оставят да заврят, след това на слаб огън се сгъстява консистенцията. След като се охлади може да добавите малко настъргана ябълка.
Между другото, всички рецепти за възрастни могат да бъдат подправени с пипер – той се понася добре в случай на диария. Зеленчуковият бульон е подходящ, защото доставя сол в тялото на пациента. Вместо зеленчуков бульон може да се използва и пилешки бульон.
Примерни комбинации от храни:
Закуска и / или вечеря
- Тост или сухари с много малко сладко (боровинки)
- Бял хляб, покрит с парчета банани
- Овесена каша и боровинки в купа
- Овесена закуска в етапа на възстановяване с нискомаслено, леко разредени мляко и бананови парчета или боровинки
Закуски
- Настъргана ябълка
- Бананово пюре
- Сурови боровинки
- Чист сухар или в комбинация с настъргана ябълка или банан
- Оризовки
- Препечени филийки
- След острата фаза, могат да се консумират и ягоди и малини
Напитки
- Разтвор на глюкоза и/или електролит в острата фаза
- Сокът от боровинка
- Чай от мента (от 3 години) всички чайове могат да бъдат подсладени с глюкоза
- Чай от лайка
- Чай от копър
- Черен чай
- Зелен чай
- Сок от моркови