Сега ще ви разкажа за различните имена на лекарствата 🙂
Лекарствата имат ясен химичен състав. Това се дължи на факта, че се знае, кое вещество причинява лечебния ефект. Естествено това химично съединение има свое химично име.
Например съставката на аналгина е [(2,3-дихидро-1,5-метил-3-оксо-2-фенил-1H-пиразол-4-ил)метиламино] метансулфонова киселина. Има вицове с химичните имена на лекарствата 😉
Както виждате това име е доста дълго и трудно за запомняне. За това е прието всяка активна съставка в лекарство да има и друго по-съкратено име, нещо като прякор, в нашия случай – метамизол натрий. Това име се нарича Международно Непатентно Име (INN). В практиката, често се използва и термина генерично име, като в повечето случаи се има предвид INN името.
До тук споменахме следните имена на лекарствата – пълно химично име и INN.
Първият открил и пуснал на пазара лекарство със съставката (в случая с метамизол е Санофи/Sanofi) дава първото търговско име – Новалгин/Novalgin. Първият търговски продукт с даден INN се нарича оригинален. В света има много производители (може би над 8000). След като изтече патента на лекарство всеки производител може да създаде продукт с това съединение. Съответно всеки производител има правото да кръсти своя продукт с негово си търговско име. Продуктите след оригиналния се наричат генерични.
Вече имаме 3 имена на лекарствата – химично, INN и търговско име.
В нашия случай има няколко търговски имена в България с метамизол – Аналгин (Софарма), Проалгин (Актавис), Хексалгин (Hexal/Sandoz) и др.
Сигурно вече се питате кое име е важно в случая?
Най-важно е INN името. Всички здравни работници изучават лекарствата по INN. Да, в учебниците на лекарите също са писани с INN имената, а не с търговските имена 😉
Проучванията с лекарства също се публикуват с INN името, без значение, коя фармацевтична фирма ги провежда. Всички производители са длъжни на кутията заедно с търговското си име да изписват и INN името. В някои страни има препоръки и правила лекарите да изписват по INN име.
В България лекарите обичат да изписват по търговски имена. Това води до объркване в пациентите, защото различни лекари може да им изпишат еднакви лекарства, но на различни фирми. А защо лекарите си пълнят главата с различни търговски имена, а не ползват далеч по-удобните генерични имена, е друг въпрос.
Разбира се трябва да отбележа, че има групи лекарства, при които има разлика между продуктите на различни производители (наприме биоподобните и други). В тези случаи медикаментите с еднакви INN, но на различни производители може да имат различно влияние върху пациентите.
В заключение:
Четете внимателно върху кутията на Вашето лекарство. Там задължително има INN името на лекарството.
То е важното, а не търговското име на продукта.
Не се сърдете на фармацевта, че ви казва – нямам лекарството на тази фирма, но имам със същата активна съставка на друга фирма. Единици са случаите, когато пациента прави разлика между различните производители, но за това друг път.