Куркумата има няколко полезни свойства, които са наистина ценни за здравето на човека. От растението се използват коренищата, богати на активни вещества: след варене и сушене се получава прах, който е добре познат с противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Куркумата, според научните изследвания, също ще има превантивен ефект срещу някои видове рак. Всичко това е благодарение на ефекта, упражняван от куркумина, основното активно вещество в куркумата. Нека разберем всички полезни ефекти заедно, без да забравяме да не прекаляваме, за да избегнем страничните ефекти.
Куркумата се бори с глада, което ви позволява да контролирате апетита си, благодарение на някои активни съставки: например куркумина повишава нивата на серотонин и допамин, които действат срещу глада, причинен от тревожност и стрес.
Ползи и свойства
За да се вземат предвид свойствата и ползите от куркума, ние трябва да се позовем на различни функции на човешкото тяло. Куркумата е в състояние да регулира кръвообращението и да стимулира храносмилането. Поради конкретната стимулация, която успява да упражнява срещу специфичен протеин, тя определя по-ефективен имунен отговор на тялото.
Нейните лечебни свойства са многобройни: тази подправка има, например, важни лечебни свойства, тъй като прилагането на коренища на куркума води до облекчение и ускорява заздравяването на изгаряния, рани, ухапвания от насекоми и дерматит.
Ползите от куркума се показват и в червата при нарушения като метеоризъм, диспепсия и синдром на раздразненото черво: подобрява функцията на червата и стомаха, ползва се и в допълнение към борбата с високия холестерол и изхвърлянето на излишните мазнини.
Пречистващи свойства
Куркумата също има детоксикиращо действие върху черния дроб, като го пречиства и я прави полезна в случай на цироза, хепатит или алкохолна злоупотреба. Това вещество е хепатопротективно и стимулира жлъчния тракт, като увеличава производството на жлъчка.
Противовъзпалителни свойства
Що се отнася до противовъзпалителните свойства, куркумата има отличен аналгетичен ефект и се използва ефективно за лечение на болки в ставите, артрит и други видове възпаление. Тя е и едно от най-мощните естествени лекарства срещу грипа: както е споменато по-горе, тя засилва имунната система. И накрая, изглежда, че е в състояние да предотврати захарен диабет тип 2.
Антиоксидантни свойства
Куркумата е отличен антиоксидант, тъй като е в състояние да противодейства на действието на свободните радикали, отговорни за стареенето на клетките. Поради тази причина помага на кожата да изглежда по-красива и млада, както и да се укрепи косата и ноктите.
Антидепресивни свойства
Това растение може да се счита за мощен антидепресант, тъй като приемането му е сравнено чрез някои интересни изследвания с лекарства, които обикновено се използват при случаи на депресия.
Според тези проучвания пациентите, които приемат куркума вместо антидепресанти, получават същите положителни резултати
Благоприятни свойства за мозъка и периферната нервна система
В допълнение към подобряването на паметта и концентрацията, куркума показва регенериращи ефекти върху мозъка, особено в случаите, когато последният е претърпял увреждане в резултат на инсулт. Проявява невропротективни свойства при дегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон.
Антитуморни свойства
Куркумата има отлични антитуморни свойства. Съвременната медицина я изучава внимателно, особено по отношение на рак, засягащ червата, хранопровода, бъбреците, белите дробове, черния дроб, простатата и гърдата.
В Индия и Азия като цяло – където куркумата е широко консумирана – честотата на рак е много по-ниска от останалите страни по света.
Козметични свойства
Козметичните свойства също са важни: в действителност, много от най-полезните свойства на куркумата са върху кожата, тъй като тя може да се отстранява замърсявания, особено що се отнася до мазна кожа и акне.
Как да използваме този скъпоценен корен? Подгответе смес, състояща се от 1 супена лъжица куркума на прах, малко вода и няколко капки лимонов сок в купа, така получената смес се разстилат върху лицето и се оставя за 10-15 минути преди изплакване.
Прием и консумация
Куркумата е много полезна и това изглежда вече е утвърдено, затова е препоръчително да се включи в диетата. Но как да използвате този подправка? Куркумата има много приложения в кухнята. Под формата на прах може да се използва за добавяне на аромат на много рецепти, тъй като тя се радва на свеж, деликатен вкус я добавете в края на готвенето или за ароматизиране на сосове и супи.
При добавянето й след готвене, всъщност, куркумата не губи многобройните си полезни свойства за нашето тяло. Нейният леко горчив вкус я прави подходяща за приготвяне на много пикантни ястия. Заради нейната оцветяваща сила обаче тя се използва широко за пудинги и кремове.
За да се улесни абсорбирането, препоръчително е да се комбинира куркума с черен пипер и лецитин, или мазнина като зехтин. Също така можете да направите билков чай от куркума, в случай на чревни смущения. Инфузията с куркума и джинджифил е невероятна, съчетавайки две подправки с невероятни терапевтични свойства за нашия стомашно-чревен тракт. Въпреки това, ако не ви харесва особено вкуса на куркума, но все пак искате да се възползвате от нейните предимства, можете да си вземете под формата на хранителна добавка на таблетки. Те имат предимството да позволят правилното дозиране на куркумин, без да се налага промяна в хранителните навици.
Странични ефекти и противопоказания
Но какви са нежеланите реакции и противопоказания на куркумата? Нежеланите реакции на куркума могат да се появят, ако обичайната препоръчителна доза е превишена: препоръчваната дневна доза куркума е между 400 и 800 mg. Нежеланите реакции се отнасят основно до появата на стомашно-чревни нарушения, гадене и диария.
Особено внимание трябва да се обърне на тези, които приемат антикоагулантна терапия, тъй като може да има повишен риск от кървене. Противопоказания също съществуват за тези, които са засегнати от жлъчни камъни. Често се използват добавки с куркумин, но трябва да се внимава, тъй като те могат да са с добавен пиперин, който подобрява усвояването на куркумин, но който в същото време, може да намали елиминирането от организма на някои лекарствени вещества, като например пропанолол, теофилин и фенитоин.
Препоръчително е обаче да потърсите съвет от Вашия лекар или фармацевт преди да приямате куркума: особено ако страдате от някои заболявания и приемате лекарства. Куркумата не се препоръчва по време на бременност, лактация и по-малки деца.
Произход и характеристики
Какво е куркума? Това е тревисто многогодишно растение – принадлежи към семейството на Zingiberaceae. В Южна Азия, Индия и Индонезия я знаят от повече от 5000 години.
От древни времена, тя е известна не само като подправка, но и поради терапевтичните и противовъзпалителни свойства: по тези причини се използва особено в аюрведичната медицина. Името й произлиза от термина Куур Кум, което означава “шафран” на персийски. Всъщност това растение е известно и като “Шафран на Индия”. В някои райони на Югоизточна Азия куркумата се смята за благоприятна и е символ на просперитет. По тази причина много млади булки я използват за боядисване на косата в деня на брака им. Растението достига максимална височина от около 1 метър. Характеризира се с големи овални листа с дължина от 20 до 45 сантиметра и с цветове, събрани в шипове.
Тази статия е с рекламна цел.