Множествената склероза е хронично-възпалително заболяване на ЦНС. При него е нарушено предаването на сигнали и доста често болестта се назовава като болест с 1000 лица. В повечето случаи МС се диагностицира между 20 и 40 годишна възраст, а честотата на заболяване е по-висока при жените. При множествена склероза собствените защитни клетки на организма атакуват миелиновите обвивки, това е защитна обвивка, която заобикаля нервите. Това се случва, защото имунните клетки объркват собствените структури на организма с тези на бактерии или вируси, с които всъщност се борят.
Накратко, имунната система атакува собственото си тяло.
Ето защо МС е автоимунно заболяване. Има много различни места на възпаление („плаки“), които могат да причинят увреждане на нервите. Това от своя страна означава, че нервните сигнали не се препращат правилно, което може например да наруши зрението или походката.
Според редица учени точен причинител на болестта не може да се назове, съществуват различни фактори, участващи в развитието на множествена склероза. Сигурно е, че генетичната предразположеност и факторите на околната среда влияят на риска от заболяване и хода на автоимунното заболяване. Като фактори според редица учени може да се отбележат стреса и негативното отношение към живота. Доста чести оплаквания при МС са:
- бърза умора,
- мускулна слабост,
- сетивни нарушения,
- неясно или замъглено зрение,
- парализа,
- виене на свят,
- главоболие,
- мисловни нарушения,
- нарушен гълтателен рефлекс,
- говорни нарушения,
- нарушение на вестибуларния апарат,
- болки,
- депресия,
- сексуални смущения.
Спорт и МС
Нека да отбележим какви ползи допринася спорта при МС:
- увеличава притока на кръв и разширява кръвоносните съдове,
- укрепва сърдечния мускул,
- стимулира изгарянето на мазнини,
- увеличава мобилността и укрепва баланса,
- положителен ефект върху умората,
- намалява стреса и подобрява качеството на живот.
Много научни изследвания показват, че упражненията при страдащите от MС подобряват мускулната сила, имат положителен ефект върху баланса и могат да намалят умората. Например йогата спомага при спазми на мускулите, облекчава атаксията (нарушение в равновесието и координацията на волевите мускули) и подобрява баланса. Редица проучвания показват и положителното и влияние върху умората.
Може да прочетете статията за 8 ползи от плуването (не само при хора с МС) тук.
Нека Ви разкажа и малко за
Хипотерапията (лечебна езда)
За жалост доста малка част от болните познават този метод. Хипотерапията не е типично яздене на кон, тя е терапия, която използва вибрациите от гърба на коня и ритъма на стъпката, породени от движението му. Многомерният ритъм на вибрации, които са около 100 в минута, реактивира липсващи или изгубени модели на движение в мозъка.
При хипотерапия седалката на коня е различна от тази при яздене, така е пригодена, че краката са по-разперени настрани, като по този начин се предотвратява схващането на мускулите. Съответно съществуват различни опори за седлата в зависимост от симптомите – правилното прилягане на опората, подобрява предаването на движение. Една сесия на кон отнема около 20 до 30 минути.
Седенето и сядането са част от терапията. В зависимост от симптомите, страдащият от МС може да използва различни помощни средства, като рампа. Терапията се провежда в присъствието на ръководител на кон, който ходи пред или зад коня, насочва животното в чатала или дълги стъпала на юздите, и хипотерапевт, който ходи до човека с МС и се концентрира изцяло върху него. Страдащият от МС седи в хипотерапевтична седалка на коня и реагира на импулсите, породени от движението на коня. Чрез практиката на повторение възникват положителните ефекти.
Разбира се преди да започнете хипотерапия е препоръчително да се консултирате с лекар. Пациенти подложили се на този тип терапия съобщават за по-бърза походка, повишена издръжливост, отслабване на болката.
Има контраиндикации при, които хипотерапията не е желателна:
- нарушено кръвообръщение,
- нерегулирано кръвно налягане,
- сърдечна недостатъчност,
- алергии към конски косми,
- изкривяване на гръбначния стълб,
- дискова херния,
- фрактури.
Очаквайте и следващата статия за МС и Хидротерапия на Halliwick.
С подкрепата на Фондация множествена склероза България.
Фондация Множествена склероза България е основана от пациентите през февруари 2019 с цел да повиши информираността в обществото и е първата интерактивна фондация. Един от действащите ѝ проекти в момента е кампанията „Множествената склероза не е присъда“, а основният проект на фондацията е „Психологическа подкрепа за хората с МС/МГ и техните близки“, който за момента се осъществява в София и Пловдив, а скоро и в други градове на страната.
Всички новини за текущите и проведените кампании можете да следите тук:
https://msmg.foundation
https://www.facebook.com/msmg.foundation
https://www.youtube.com/channel/UCdv_ohJSdWwkew-NxXagE6A
#ПроектПсихологическаПодкрепаЗаХоратасМСиМГиТехнитеБлизки #МСнееПрисъда #МС #фонМСБългария