fbpx

Приложението на Аспирин за Първична профилактика няма ефект

1 632

От години се знае, че малки дози Аспирин (Ацетилсалицилова киселина) пазят от инфаркт и инсулт. Последните резултати показват, че това не е вярно за хора, които не са преживяли предходен случай на сърдечно-съдов или мозъчно-съдов инцидент.

Аспирин е търговската марка на първия продукт с Ацетилсалицилова киселина. Високите дози Аспирин имат противовъзпалителен и болкоуспокояващ ефект. Ниските дози са с доказана протекция от повторен случай на инфаркт или инсулт. Това е причината лекарите да изписват Аспирин в доза от 75 мг до 100 мг дневно на пациентите с инсулт или инфаркт. Дълги години се приемаше, че  Аспирин би имал подобно действие и при здрави хора. Масово се вземаше, къде по лекарска препоръка, къде повлияни от реклама или от разговор със съсед, малка доза аспирин. Причината – „за да пази сърцето“.

Наскоро излязоха резултатите от 3 мащабни проучвания, целящи да установят ефективността на Аспирин за първична профилактика на сърдечно-съдови и мозъчно-съдови инциденти. Проучванията са ARRIVE, ASCEND и ASPREE.

ASPREE е най-новото проучване, резултатите от които е публикувано в престижното международно медицинско списание NEJM (New England Journal of Medicine) септември 2018 г. Проучването включва 19 114 възрастни над 70 години, които нямат медицинска индикация за приемане на Аспирин (сърдечно-съдово заболяване, деменция или физическа инвалидност). Пациентите са разделени в две групи. Едната група получава Аспирин, а другата Плацебо (таблетки без активно вещество). Проследяването е продължило една година. Резултатите показват еднакъв процент на смърт, деменция или физическа инвалидност сред двете групи пациенти. Освен, че проучването показва липса на ефективност от прилагането на Аспирин за първична протекция, то загатва, че подобна употреба може да е опасна. Наблюдавано е завишение на кръвоизливите в групата приемаща Аспирин.

Проучването ARRIVE, проведено сред 12 000 пациенти показва, че Аспирин не води до намаляване на риска от сърдечно-съдов или мозъчно-съдов инцидент при пациенти с множество рискови фактори, но без претърпян инцидент (инсулт или инфаркт).

Третото проучване ASCEND обхваща пациенти с диабет. Резултатите от проучването показват намаляване на риска от сърдечно-съдов инцидент, но повишен риск от кръвоизлив. Степента на положителния ефект е неутрализирана от отрицателния ефект и в крайна сметка няма полза за пациента.

реклама

Заключението от трите проучвания е, че няма научна обосновка от прилагането на ниски дози Ацетилсалицилова киселина (Аспирин) при пациенти не претърпяли сърдечно-съдов или мозъчно-съдов инцидент.

Разбира се това не означава, че от утре вече не трябва да приемате Аспирин. Препоръчвам ви при следваща визита при личния си лекар или фармацевт да коментирате нужно ли е да приемате Аспирин.

Заключенията от проучванията, цитирани в статията, се отнасят за всички търговски марки Ацетилсалицилова киселина (а не само за кардиопротективния Аспирин Протект на Bayer)!

Международно непатентно наименование /INN/Търговско наименование на продуктаПритежател на разрешението за употребаПроизводител
Acetylsalicylic acidAcard, Gastro resistant tablet, 75, mg, Pack: 30Pharmaceutical Works Polpharma S.A. (PL), ПолшаPharmaceutical Works Polpharma S.A., Starogard Gdanski, Полша; Pharmaceutical Works Polpharma S.A. Nova Deba, Полша
Acetylsalicylic acidAcard, Gastro resistant tablet, 150, mg, Pack: x 30Pharmaceutical Works Polpharma S.A. (PL), ПолшаPharmaceutical Works Polpharma S.A., Starogard Gdanski, Полша; Pharmaceutical Works Polpharma S.A. Nowa Deba, Полша
Acetylsalicylic acidAcessal Protect, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 40Chemax Pharma Ltd., БългарияCHEMAX PHARMA Ltd.
Acetylsalicylic acidAcetylin Protect, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 30Софарма АД, БългарияФармацевтични заводи Милве АД
Acetylsalicylic acidACETYSAL CARDIO, Gastro resistant tablet, 75 mg, -, Pack: 100Actavis Group PTC ehf., ИсландияActavis Limited Malta
Acetylsalicylic acidACETYSAL CARDIO, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 100Actavis Group PTC ehf., ИсландияActavis Limited Malta
Acetylsalicylic acidACETYSAL CARDIO, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 30Actavis Group PTC ehf., ИсландияActavis Limited Malta
Acetylsalicylic acidAnopyrin, Tablet, 100 mg, -, Pack: 50Санофи България ЕООД, БългарияSeneca Pharmaceuticals a.s., Словакия; S. C. Zentiva S.A., Румъния
Acetylsalicylic acidAnopyrin, Tablet, 100 mg, -, Pack: 20Slovakofarma a.s.Slovak Republic
Acetylsalicylic acidAnopyrin 100, Tablet, 100 mg, -, Pack: 20Slovakofarma a.s.
Acetylsalicylic acidApiri, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 30Чайкафарма Висококачествените лекарства АД, БългарияЧайкафарма Висококачествените Лекарства АД -Пловдив, България
Acetylsalicylic acidASA Krka, Gastro resistant tablet, 100, mg, Pack: 30KRKA, d.d., СловенияKrka d.d. Словения, TAD Pharma GmbH Германия
Acetylsalicylic acidASA Krka, Gastro resistant tablet, 75, mg, Pack: 30KRKA, d.d., СловенияKrka d.d. Словения, TAD Pharma GmbH Германия
Acetylsalicylic acidAspetax  Protect Adipharm, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 30Адифарм ЕАД, БългарияАдифарм ЕАД
Acetylsalicylic acidAspetax  Protect Adipharm, Tablet, 100 mg, -, Pack: 30Адифарм ЕАД, БългарияАдифарм ЕАД
Acetylsalicylic acidAspirin, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 90Bayer AG Germany
Acetylsalicylic acidAspirin Cardio, Tablet, 100 mg, -, Pack: 50Bayer AG
Acetylsalicylic acidAspirin Cardio, Tablet, 100 mg, -, Pack: 20Bayer AG
Acetylsalicylic acidAspirin Protect, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 40Байер България ЕООД, БългарияBayer Bitterfeld GmbH, Германия
Acetylsalicylic acidAspirin Protect, Gastro resistant tablet, 100, mg, Pack: 20Фармалейк България ООД, БългарияBayer Bitterfeld GmbH, Германия; Адисан Фарма ЕООД, България; „Вета Фарма“ АД, Велико Търново, България
Acetylsalicylic acidAspirin Protect, Gastro resistant tablet, 100, mg, Pack: 40Фармалейк България ООД, БългарияBayer Bitterfeld GmbH, Германия; Адисан Фарма ЕООД, България; Вета Фарма АД, Велико Търново, България
Acetylsalicylic acidCardiopirin, Tablet, 100 mg, -, Pack: 30Pharma Swiss Ceska Republiкa s.r.o., Чешка републикаICN Polfa Rzeszow S. A. 2 Przemyslowa Street 35-959 Rzeszow, Полша
Acetylsalicylic acidCoroASS, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 30G. L. Pharma GmbH, АвстрияG. L. Pharma GmbH., Schlossplatz 1, A-8502, Lannach, Австрия
Acetylsalicylic acidThrombo ASS, Gastro resistant tablet, 100 mg, -, Pack: 30G. L. Pharma GmbH, АвстрияG.L.Pharma GmbH – Австрия
Acetylsalicylic acidTROMBOGARD, Tablet, 100 mg, -, Pack: 100Адифарм ЕАД, БългарияАдифарм ЕАД
Acetylsalicylic acidTROMBOGARD, Tablet, 100 mg, -, Pack: 20Адифарм ЕАД, БългарияАдифарм ЕАД
Acetylsalicylic acidTusari, Gastro resistant tablet, 75 mg, -, Pack: 30Pfizer Europe MA EEIG, Обединено КралствоPfizer Italia S.r.l., Localita Marino Del Tronto 63100, Ascoli Piceno (AP), Италия
Acetylsalicylic acidUnirex, Dispersible tablet, 75, mg, Pack: 100Натурпродукт ООД, БългарияM & A Pharmachem Ltd., Allenby Laboratories, Wigan Rd., Westhoughton, Bolton BL52AL, Англия
Acetylsalicylic acidZerotromb, Gastro resistant tablet, 100mg, -, Pack: 30Hemopharm GmbH, Koenigssteiner strasse 2, Bad Homburg  Германия

bglek.com

По темата работи

реклама

Абонирай те се за нашия бюлетин
Неизпускайте новите и полезни статии, които публикуваме.
Може да се отпишете по всяко време!
Подобни статии
Коментари
Loading...

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури коректна функционалност и за да събира анонимни статистики за посещенията с цел подобряване на съдържанието. Продължавайки, вие се съгласявате с нашата Декларация за поверителност Приемам Прочети повече

Декларация за поверителност