Синдром на ,,сухо око‘‘ е често срещан проблем, който ни кара да посетим очен лекар (офтамотолог) или да се посъветваме с нашия фармацевт. Този синдром е разпространен в световен мащаб и е част от всекидневиетo на много хора.
Какво е синдром на ,,сухо око“
Всички пациенти страдащи от този синдром търпят промени в очната повърхност или в мейбомиевите жлези. Мейбомиевите жлези са мастни жлези, които произвеждат липидите в сълзите. А те са важни, защото благодарение на тях се образува стабилен и траен филм върху окото, който придава нужната влажност. Нарушенията в този филм, причинява дискомфорт, затруднено зрение, изменение в слъзния филм. Слъзният филм придава гладкия вид на очната повърхност, защитава я и в резултат на нарушението му, той става нестабилен.
При този синдром се наблюдават два случая:
- Воден дефицит – не се отделя достатъчно слъзен филм, който да овлажнява окото.
- Изпарителен – слъзният филм не се задържа достатъчно дълго поради изпарение.
В нормално състояние слъзният филм постоянно изтънява и се изпарява, но непрекъснатото произвеждане на сълзи възстановява целостта му. При мигане той възобновява своята структура и се разпределя равномерно върху очната повърхност. В около 50% от засегнатите пациенти се среща комбинация и от двата типа наричано ,,смесено тип сухо око‘‘.
Според наблюдения вероятността за появата на този синдром нараства с:
- напредване на възрастта,
- замърсена околна среда,
- използването на контактни лещи
- непрекъснатото използване на телефон, компютър, гледане на телевизия,
- нощно шофиране.
Как да позная това ли е?
Много пациенти, подценяват усещането за очен дискомфорт. Ако не вземат мерки навреме, състоянието може да се задълбочи. Възможна е появата на възпаление, което да увреди роговицата на очите, и в последствие да доведе до липса на зрение.
Най-честите оплаквания, които пациентите имат са:
- Сърбеж
- Парене
- Бодеж
- Болка
- Чувствителност към светлина (изкуствена, слънчева)
- Усещане за пясък в очите
- Дразнене
- Замъглено и слабо зрение
- Непоносимост към ветровитост и атмосферни условия
- Трудности при носене на контактни лещи
- Зачервяване на очите
Ако имате някои от тези симптоми е препоръчително незабавна консултация с офтамотолог, за да предотвратите по-нататъшното развитие на проблема.
Какво влияние оказва върху ежедневието ни?
Пациентите със синдром на ,,сухо око‘‘ , често съобщават за проблеми в работата, взаимоотношенията, ежедневни жизнени дейности, социален живот и емоционално благополучие. По-конкретно:
- Засяга концентрацията на работното място,
- Затруднено четене вечер.
- Ограничения в готвенето, поради чувствителност към пикантни и лютиви подправки.
- Неспособност да фокусира пътните знаци при шофиране.
- Може да предизвика разочарование, смущение, неудовлетвореност. Възможно е да повлияе самочувствието, особено при някои жени, които не могат да носят грим или контактни лещи.
Важно е рано да се постави диагноза. Колкото по-късно се постави диагнозата, толкова по-сериозни са усложненията.
Причинители
- Електронни устройства
Хората, които използват електроника не мигат толкова често. Очната повърхност се изсушава поради липсата на мигане. Обикновено мигаме до около 10-15 пъти в минута. Взирането в екрани води до намаляване на броя мигания в минута до 5. Когато се образува слъзният секрет, той се събира в долния клепач и ако окото не мига достатъчно, той не може да се разнесе по очната повърхност. Това може да повлияе на шофирането. - Медицински състояния, допринасящи за синдрома на сухото око.
Автоимунни заболявания, като например синдром на Сьогрен, ревматоиден артрит, Лупус и саркоидоза могат да предизвикат синдрома. Имунната система може да афектира слъзната жлеза и да намали слъзната секреция. - Диабет
Според проучвания, диабетиците (особено тези с тип 2) по-често страдат от синдром на ,,сухо око“. Поради ограниченото кръвообращение в окото, нервите, които достигат до него, могат да бъдат засегнати. Те контролират и слъзните жлези. В този случай се намалява слъзната секреция, при което се произвежда малко слъзна течност и очите изсъхват. Ето защо очите на диабетиците са по-склонни към инфекции като конюнктивит или възпаление на клепача. - Системното приемане на медикаменти повлиява заболяването като редуцира качеството и количеството на сълзите. Например лекарствените средства от групата на антихолинергетиците (лекарства, които се използват за лечение на Паркинсон).
Лечение
При лечение използвайте капки изкуствени сълзи. Те запълват дефицитния слой на слъзния филм и предпазват очната повърхност.
- Изкуствените сълзи трябва да се прилагат редовно.
- Пациентите трябва да си слагат изкуствените сълзи по различно време през деня.
- Ако пациента изчака да използва продукта след появата на симптомите, вероятно вече ще е твърде късно и изкуствените сълзи едва ли ще помогнат.
- Ако капките се използват редовно, дискомфорта може да бъде контролиран по-добре.
Видове изкуствени сълзи
- Течни изкуствени сълзи на липидна основа – използват се когато синдрома се дължи на проблем с мейбомиевите жлези.
- Изкуствени сълзи под формата на гел, мехлем – при възможност да не се извършва физическа дейност, тъй като замъгляват зрението.
- Някои капки имат консерванти, които не увреждат очната повърхност.
Нормалното прилагане на тези капки е по 2 пъти на ден
Основно се срещат 3 активни съставки в изкуствените съзи:
- Хидроксипропил гуарът (HP guar),
- Хиалуронова киселина
- Хипромелоза.
Има и комбинирани продукти с повече от една съставка. В интернет аптека bglek ще намерите разнообразие от изкуствени сълзи и витамини за очи: